UF80A23-BTHR
DigiKey Part Number
UF80A23-BTHR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF80A23-BTHR
Description
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 30.0 CFM (0.840m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
36.0dB(A)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Power (Watts)
12.00W
Series
RPM
3000 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.617 lb (279.87 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.060A
Air Flow
30.0 CFM (0.840m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)