MR8025E12B1+6-FSR
DigiKey Part Number
1570-1332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR8025E12B1+6-FSR
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 67.0 CFM (1.88m³/min) 4 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Series
Noise
44.2dB(A)
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.119 lb (53.98 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.400A
Air Flow
67.0 CFM (1.88m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.370 in H2O (92.2 Pa)