MA3828V12B-RSR
DigiKey Part Number
1570-1675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA3828V12B-RSR
Description
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 38mm L x 38mm H Ball 19.5 CFM (0.546m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
53.1dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Rated
Weight
0.078 lb (35.38 g)
Size / Dimension
Square - 38mm L x 38mm H
Current Rating (Amps)
0.650A
Width
28.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Air Flow
19.5 CFM (0.546m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
1.145 in H2O (285.2 Pa)