G8015X12B-AGR-EM
G8015X12B-AGR-EM
G8015X12B-AGR-EM
DigiKey Part Number
1570-1247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G8015X12B-AGR-EM
Description
FAN AXIAL 80X15.3MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 43.0 CFM (1.20m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
40.0dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.128 lb (58.06 g)
Width
15.30mm
Current Rating (Amps)
0.350A
Air Flow
43.0 CFM (1.20m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.230 in H2O (57.3 Pa)