G6015X24B-AGR-EM
DigiKey Part Number
1570-1246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6015X24B-AGR-EM
Description
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 24.0 CFM (0.672m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
35.0dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.111 lb (50.35 g)
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.130A
Air Flow
24.0 CFM (0.672m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.290 in H2O (72.2 Pa)