G4020M24B-RSR-EM
DigiKey Part Number
1570-1228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G4020M24B-RSR-EM
Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 9.0 CFM (0.252m³/min) 2 Wire Leads
Noise
26.0dB(A)
Active
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.065A
Air Flow
9.0 CFM (0.252m³/min)
Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)