G4020E12B-RSR-EM
G4020E12B-RSR-EM
G4020E12B-RSR-EM
DigiKey Part Number
1570-1225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G4020E12B-RSR-EM
Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 11.7 CFM (0.328m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
32.0dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.062 lb (28.12 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.160A
Air Flow
11.7 CFM (0.328m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.230 in H2O (57.3 Pa)