F6025E24B-RHR-EM
DigiKey Part Number
1570-1230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6025E24B-RHR-EM
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 24.0 CFM (0.672m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
37.0dB(A)
Active
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.139 lb (63.05 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.125A
Air Flow
24.0 CFM (0.672m³/min)
Static Pressure
0.320 in H2O (79.7 Pa)