MRT100KP400CA
DigiKey Part Number
3811-MRT100KP400CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT100KP400CA
Description
TVS DIODE 400VWM 787VC P600
Customer Reference
Detailed Description
787V Clamp 127A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
787V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
127A
Series
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
400V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
444V