5.0SMDJ60A
DigiKey Part Number
3811-5.0SMDJ60ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 51.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V