5.0SMDJ15A
DigiKey Part Number
3811-5.0SMDJ15ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ15A
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 205A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
205A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V