15KPA48A
DigiKey Part Number
3811-15KPA48A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA48A
Description
TVS DIODE 48VWM 77.7VC P600
Customer Reference
Detailed Description
77.7V Clamp 194.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.7V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
194.3A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
53.6V