EVE3-43A-BLM-TPN-F32
DigiKey Part Number
635-EVE3-43A-BLM-TPN-F32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVE3-43A-BLM-TPN-F32
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 4.3" (109.22mm) 480 x 272
EDA/CAD Models
EVE3-43A-BLM-TPN-F32 Models
Category
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H
Manufacturer
Matrix Orbital
Backlight
LED - White
Series
Dot Pixels
480 x 272
Packaging
Box
Interface
SPI
Part Status
Active
Controller Type
BT815, BT816
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)