TG12-8-01LSG
DigiKey Part Number
1681-1222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG12-8-01LSG
Description
TEG GENERATOR 40.13X40.13X3.53MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEG (Thermoelectric Generator) 1.2W @ 50°C 1.5 A 200°C
Category
Height
3.53mm
Manufacturer
Marlow Industries, Inc.
Number of Stages
1
Series
Current - Max
1.5 A
Packaging
Box
Voltage - Max
1.9 V
Part Status
Active
Resistance
2.9 Ohms
Type
TEG (Thermoelectric Generator)
Operating Temperature
200°C
Size / Dimension
Rectangular - 44.70mm L x 40.13mm W
Features
Lead Wires, Lapped, Sealed, Graphite Pads
Qmax @ Th
1.2W @ 50°C