LCC12-8-16LS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Coherent Thermal Solutions
In Stock: 2
Datasheet
TEC (Thermoelectric Cooler) 71.0W @ 27°C 7.4 A 85°C
LCC12-8-16LS
DigiKey Part Number
1681-1022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCC12-8-16LS
Description
TEM THERMOCYCLER 40X40X3.94MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LCC12-8-16LS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
3.94mm
Manufacturer
Marlow Industries, Inc.
Number of Stages
1
Series
Current - Max
7.4 A
Packaging
Bulk
Voltage - Max
14.7 V
Part Status
Obsolete
Resistance
1.6 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
85°C
Size / Dimension
Square - 40.01mm L x 40.01mm W
Features
Lead Wires, Lapped, Sealed
Qmax @ Th
71.0W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
66°C @ 27°C