SBS12LMMPPC
DigiKey Part Number
458-1413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBS12LMMPPC
Description
BUZZER MAGNETIC 44.45MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Magnetic 40 ~ 200mA 2.075kHz 95dB @ 9V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBS12LMMPPC Models
Category
Sound Pressure Level (SPL)
95dB @ 9V, 10cm
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Current - Supply
40 ~ 200mA
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Approval Agency
cUL, UL
Input Type
DC
Ratings
Medical
Voltage Range
9 ~ 12V
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.075kHz
Termination
PC Pins
Technology
Magnetic
Size / Dimension
1.750" Dia (44.45mm)
Operating Mode
Pin Selectable
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)