CXM-14-35-90-36-AC00-F2-3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CXM-14 White, Warm Square
CXM-14-35-90-36-AC00-F2-3
DigiKey Part Number
CXM-14-35-90-36-AC00-F2-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXM-14-35-90-36-AC00-F2-3
Description
LED COB CXM-14 WARM WHT SQ 3500K
Temperature - Test
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
35V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
107 lm/W
Current - Max
1A
CRI (Color Rendering Index)
90
Size / Dimension
19.00mm L x 19.00mm W
CCT (K)
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.37mm
Light Emitting Surface (LES)
13.50mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1800lm (Typ)
Current - Test
480mA