CTM-9-RGBW-12-TW01
DigiKey Part Number
1214-CTM-9-RGBW-12-TW01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTM-9-RGBW-12-TW01
Description
LED CTM9 RGBW
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules LED Module - Red, Green, Blue, White (RGBW) Square
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Luminus Devices Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V
Packaging
Tray
Lumens/Watt @ Current - Test
20 lm/W Red, 135 lm/W Green, 24 lm/W Blue, 91 lm/W White
Part Status
Active
Current - Max
250mA
Type
LED Module
CRI (Color Rendering Index)
90
Color
Red, Green, Blue, White (RGBW)
Viewing Angle
130°
CCT (K)
2700K
Size / Dimension
15.00mm L x 15.00mm W
Wavelength
625nm, 530nm, 458nm
Height
1.58mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
9.50mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
47lm Red, 325lm Green, 58lm Blue, 219lm White
Lens Type
Flat
Current - Test
200mA Red, 200mA Green, 200mA Blue, 200mA White