L2C5-40801205E1300
DigiKey Part Number
1416-1843-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C5-40801205E1300
Description
LED COB LUXEON WHT RECT 4000K
Category
Temperature - Test
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
35V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
144 lm/W
Packaging
Tube
Current - Max
1.2A
Part Status
Not For New Designs
CRI (Color Rendering Index)
80
Color
White, Neutral
Size / Dimension
20.00mm L x 24.00mm W
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Configuration
Rectangle
Light Emitting Surface (LES)
13.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
3028lm (Typ)
Current - Test
600mA