L1MX-577012V512000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Image for L1MX-577012V512000 is not available
L1MX-577012V512000
DigiKey Part Number
1416-L1MX-577012V512000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1MX-577012V512000
Description
LED LUXEON COOL WHITE 5700K 2828
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON MX White, Cool 5700K 5-Step MacAdam Ellipse 11.3V 700mA 120° 2828 (7070 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
170 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
70
Series
Current - Max
1.5A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2828 (7070 Metric)
CCT (K)
5700K 5-Step MacAdam Ellipse
Supplier Device Package
2828
Flux @ 85°C, Current - Test
1232lm (Typ)
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
1345lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.152" (3.87mm)
Current - Test
700mA
Thermal Resistance of Package
1.25°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
11.3V