Image for L170-2280701200000 is not available
L170-2280701200000
DigiKey Part Number
1416-L170-2280701200000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L170-2280701200000
Description
LED LUXEON WARM WHT 2200K 2828
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 7070 White, Warm 2200K 11.8V 700mA 120° 2828 (7070 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
1.2A
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2828 (7070 Metric)
Color
Supplier Device Package
2828
CCT (K)
2200K
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
1139lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Test
700mA
Thermal Resistance of Package
1.2°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
11.8V