L150-4080500600TH0
DigiKey Part Number
1416-L150-4080500600TH0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L150-4080500600TH0CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L150-4080500600TH0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L150-4080500600TH0
Description
COOL-WHITE 70 CRI 6V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 5050 White, Neutral 4000K 6.05V 116° 2020 (5050 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
170 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
80
Series
Current - Max
800mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
116°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2020 (5050 Metric)
CCT (K)
4000K
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
660lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.72mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
6.05V
Thermal Resistance of Package
2.2°C/W