L150-3090502400000
DigiKey Part Number
1416-1965-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L150-3090502400000
Description
LED LUXEON WHITE WARM 3000K SMD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 5050 White, Warm 3000K 24.5V 160mA 116° 2020 (5050 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
113 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
90
Series
Current - Max
240mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
116°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2020 (5050 Metric)
CCT (K)
3000K
Supplier Device Package
5050
Flux @ 25°C, Current - Test
444lm (Typ)
Size / Dimension
0.197" L x 0.204" W (5.00mm x 5.18mm)
Current - Test
160mA
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
24.5V