L135-U450003500000
DigiKey Part Number
1416-1723-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-1723-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-1723-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L135-U450003500000
Description
LED LUXEON 3535L BLUE 448NM 3535
Detailed Description
LED Lighting Color LUXEON 3535L Blue 448nm (440nm ~ 455nm) 1414 (3535 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L135-U450003500000 Models
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
143mW (130mW ~ 155mW)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
115°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Color
Supplier Device Package
3535
Wavelength
448nm (440nm ~ 455nm)
Size / Dimension
0.138" L x 0.134" W (3.50mm x 3.40mm)
Current - Test
100mA
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.05V
Thermal Resistance of Package
35°C/W
Current - Max
200mA