L130-6570003000W22 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Image for L130-6570003000W22 is not available
L130-6570003000W22
DigiKey Part Number
1416-L130-6570003000W22TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L130-6570003000W22
Description
LED LUXEON COOL WHITE 6500K 1212
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 3030 2D Line White, Cool 6500K 6V 120mA 116° 1212 (3030 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
70
Mfr
Current - Max
240mA
Series
Viewing Angle
116°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Color
Supplier Device Package
1212
CCT (K)
6500K
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
127lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.62mm)
Current - Test
120mA
Thermal Resistance of Package
12°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
6V