L130-2790003000X21
DigiKey Part Number
1416-L130-2790003000X21TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L130-2790003000X21CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L130-2790003000X21DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L130-2790003000X21
Description
LED LUXEON WARM WHT 2700K 1206
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 3030 2D Line White, Warm 2700K 6V 120mA 116° 1206 (3216 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
240mA
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Color
Supplier Device Package
1206
CCT (K)
2700K
Size / Dimension
0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
97lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Test
120mA
Thermal Resistance of Package
12°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
6V