L128-5090SB35B00A5 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for L128-5090SB35B00A5 is not available
L128-5090SB35B00A5
DigiKey Part Number
1416-L128-5090SB35B00A5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-5090SB35B00A5
Description
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 1411
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 2835 Commercial White, Cool 5000K 6.05V 120mA 120° 1411 (3528 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
150mA
Color
Supplier Device Package
1411
CCT (K)
5000K
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
103lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
120mA
Thermal Resistance of Package
18°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
6.05V