L128-4080EA3500005 is out of stock and can be placed on backorder.
Lumileds
In Stock: 45 194
Datasheet
LED Lighting LUXEON 2835 Architectural White, Neutral 4000K 2.9V 60mA 120° 1411 (3528 Metric)
L128-4080EA3500005
DigiKey Part Number
1416-L128-4080EA3500005TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L128-4080EA3500005CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L128-4080EA3500005DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-4080EA3500005
Detailed Description
Current - Max
150mA
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
30lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Test
60mA
Thermal Resistance of Package
39°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.9V