L128-3590NA3500006 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Luminus Devices Inc.
LED Lighting LUXEON 2835 Architectural White, Warm 3500K 2.75V 65mA 120° 1411 (3528 Metric)
L128-3590NA3500006
DigiKey Part Number
1416-L128-3590NA3500006TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-3590NA3500006
Description
LED LUXEON WARM WHT 3500K 1411
Detailed Description
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
300mA
CCT (K)
3500K
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
30lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Test
65mA
Thermal Resistance of Package
14°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.75V