L128-3580CA3500003 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
LED Lighting LUXEON 2835 Architectural White, Warm 3500K 3V 120mA 120° 1411 (3528 Metric)
L128-3580CA3500003
DigiKey Part Number
1416-L128-3580CA3500003TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-3580CA3500003
Description
LED LUXEON WARM WHT 3500K 1411
Detailed Description
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
240mA
CCT (K)
3500K
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
61lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Test
120mA
Thermal Resistance of Package
21°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V