L128-2790SA35A00G1
DigiKey Part Number
1416-L128-2790SA35A00G1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L128-2790SA35A00G1CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L128-2790SA35A00G1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-2790SA35A00G1
Description
LED LUXEON WHT 2700K 2835
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 2835 Commercial White, Warm 2700K 2.78V 65mA 120° 1411 (3528 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
144 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
90
Series
Current - Max
300mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
1411
Flux @ 25°C, Current - Test
26lm (Typ)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Current - Test
65mA
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.78V
Thermal Resistance of Package
23.1°C/W