L128-2790SA35A00A1 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Luminus Devices Inc.
Image for L128-2790SA35A00A1 is not available
L128-2790SA35A00A1
DigiKey Part Number
1416-L128-2790SA35A00A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-2790SA35A00A1
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 2835 Commercial White, Warm 2700K 2.76V 65mA 120° 1411 (3528 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
200mA
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
28lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
65mA
Thermal Resistance of Package
18.6°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.76V