L128-2780SA35A0DF1
DigiKey Part Number
1416-L128-2780SA35A0DF1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L128-2780SA35A0DF1CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L128-2780SA35A0DF1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-2780SA35A0DF1
Description
2835 S 3V 80 CRI 2700K DEEP DIMM
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 2835 White, Warm 2700K 2.7V 65mA 120° 1411 (3528 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
201 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
80
Series
Current - Max
350mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
1411
Flux @ 25°C, Current - Test
35lm (Typ)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Current - Test
65mA
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V
Thermal Resistance of Package
15.2°C/W