WS48M-A12RGB
DigiKey Part Number
67-WS48M-A12RGB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WS48M-A12RGB
Description
PBS 19MM SPST 0.1A 48V MOM METAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO (DM) Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
12 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Blue/Green/Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
1.7, 2.6, 2.6 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Wire Leads
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.15mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
10mA (DC)