LDT-M2804RI
DigiKey Part Number
LDT-M2804RI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDT-M2804RI
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" TRP RED 12DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 3 Character Common Anode 2V 10mA 0.887" H x 0.394" W x 0.240" D (22.53mm x 10.00mm x 6.10mm) 12-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDT-M2804RI Models
Category
Color
Red
Manufacturer
Lumex Opto/Components Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Bulk
Current - Test
10mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
5000mcd
Number of Characters
3
Wavelength - Peak
635nm
Size / Dimension
0.887" H x 0.394" W x 0.240" D (22.53mm x 10.00mm x 6.10mm)
Power Dissipation (Max)
105mW
Digit/Alpha Size
0.28" (7.00mm)
Package / Case
12-DIP (0.300", 7.62mm)