WSTC0603DLR020FNR
DigiKey Part Number
18-WSTC0603DLR020FNRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-WSTC0603DLR020FNRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-WSTC0603DLR020FNRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSTC0603DLR020FNR
Description
2T WSTC0603 0.33W 75PPM 20 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense, High Voltage Metal Foil
Category
Features
Current Sense, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)