V68ZC05PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 490
Datasheet
68 V 100 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
V18ZC05PX2855
Building Automation – Protect/Sense/Control
V68ZC05PX2855
DigiKey Part Number
V68ZC05PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V68ZC05PX2855
Description
VARISTOR 68V 100A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
74.8 V
Manufacturer
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.6J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V