V680LU10PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 8 949
V680LU10PX2855
DigiKey Part Number
V680LU10PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V680LU10PX2855
Description
VARISTOR 1.1KV 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
1.1 kV 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.21 kV
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
75J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
65 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
680 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
875 V
Varistor Voltage (Min)
990 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
1.1 kV