V575LU80BPX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 534
V575LU80BPX2855
DigiKey Part Number
V575LU80BPX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V575LU80BPX2855
Description
VARISTOR 889.5V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
889.5 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
960 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
220J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
575 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
730 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
889.5 V