V56ZU3PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 5 000
Datasheet
56 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
V18ZU05P
Building Automation – Protect/Sense/Control
V56ZU3PX2855
DigiKey Part Number
V56ZU3PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V56ZU3PX2855
Description
VARISTOR 56V 500A DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Manufacturer
Current - Surge
500 A
Series
Energy
5.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
2150 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V