V56ZC20PX10 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
56 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V18ZC05PX2855
Building Automation – Protect/Sense/Control
V56ZC20PX10
DigiKey Part Number
V56ZC20PX10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V56ZC20PX10
Description
VARISTOR 56V 2KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
30J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
10000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V