V550SM10
DigiKey Part Number
18-V550SM10TR-ND - Tape & Reel (TR)
18-V550SM10CT-ND - Cut Tape (CT)
18-V550SM10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V550SM10
Description
VARISTOR 910V 5KA 2SMD JLEAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910 V 5 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, J-Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
88J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
165 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
720 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Varistor Voltage (Typ)
910 V