V480LT10PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 407
V480LT10PX2855
DigiKey Part Number
V480LT10PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V480LT10PX2855
Description
VARISTOR 750V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
480 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
640 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V