V460LA7PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 358
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
715 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V460LA7PX2855
DigiKey Part Number
V460LA7PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V460LA7PX2855
Description
VARISTOR 715V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
786.5 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
37J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
55 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
643.5 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
715 V