V33ZT70PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 690
Datasheet
33 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V18ZT05PX2855
Building Automation – Protect/Sense/Control
V33ZT70PX2855
DigiKey Part Number
V33ZT70PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V33ZT70PX2855
Description
VARISTOR 33V 2KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
150J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
13000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
21 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
27 V
Varistor Voltage (Min)
29.7 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
33 V