V33ZA2PX1347 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 5 222
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
33 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
V18ZA40PX10
Building Automation – Protect/Sense/Control
V33ZA2PX1347
DigiKey Part Number
V33ZA2PX1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V33ZA2PX1347
Description
VARISTOR 33V 500A DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Manufacturer
Current - Surge
500 A
Series
Energy
3J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3495 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
29.7 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
33 V