V3.5MLA0805NT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
5.35 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Building Automation – Protect/Sense/Control
V3.5MLA0805NT
DigiKey Part Number
18-V3.5MLA0805NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-V3.5MLA0805NTCT-ND - Cut Tape (CT)
18-V3.5MLA0805NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V3.5MLA0805NT
Description
VARISTOR 5.35V 120A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
7 V
Manufacturer
Current - Surge
120 A
Series
Energy
0.3J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1760 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
2.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
3.5 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
3.7 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
5.35 V