V275LA2PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 003
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V275LA2PX2855
DigiKey Part Number
V275LA2PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V275LA2PX2855
Description
VARISTOR 450V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
450 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
495 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
23J
Capacitance @ Frequency
80 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
369 V
Varistor Voltage (Min)
405 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
450 V