V230LT20APX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 270
V230LT20APX2855
DigiKey Part Number
V230LT20APX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V230LT20APX2855
Description
VARISTOR 360V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
70J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
550 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V