V230LS4PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 210
V230LS4PX2855
DigiKey Part Number
V230LS4PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V230LS4PX2855
Description
VARISTOR 360V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
20J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V